عمل زیبایی بینی

   رينو در زبان لاتين به معناي بيني وپسوند پلاستي به معناي بازسازي است

   در افراد مختلف بسته به نژاد، ارث، شرایط جغرافیایی، محل زندگی و جنس ،شکل ظاهری بینی با دیگری متفاوت می‌باشد. بینی زیبا و ایده‌آل می‌تواند در نزد افراد تعاریفی متفاوت داشته باشد، هر چند اکثریت در جامعه امروز کشور ما تمایل به داشتن بینی با عملکرد تنفسی خوب و ظاهری طبیعی و متعارف دارند .

   فردی که تمایل به انجام عمل رینو پلاستی دارد طی مشاوره ای که با پزشک مورد اعتمادش انجام می‌دهد مشکلات و نیز ایده‌آل‌های خود را بیان کرده و پزشک با در نظر داشتن تمامی جوانب مانند سن، جنسیت، شرایط شغلی و اجتماعی و همچنین محدودیتهای طبی ، تصویری نسبی از آنچه می‌تواند مورد انتظار باشد ارائه می‌دهد.

   اگر چه سعی ما برآورده کردن خواسته فرد می‌باشد ولی توجه شما را به چند نکته جلب می‌کنیم:

   1-حفظ و بازسازی عملکرد بینی در درجه اول اهمیت است. تنفس دهانی بتدریج موجب عوارضی در سایر ارگان ها بخصوص قلب و ریه می شود و کوچک کردن بیش از اندازه بینی می تواند تهدیدی برای راه هوایی باشد.

   2-عمل رینوپلاستی موجب تغییرات همیشگی می‌شود و هر چند در موارد کمی ممکن است نیاز به ترمیم یا اصلاحات جزئی مدتی بعد از عمل باشد ، اما با تغییر سلیقه و مد انجام جراحی انتخابی مجدد قابل انجام نیست.

   3-محدودیت ها را باید قبول کرد .در جراحی بینی تغییرات روی اسکلت غضروفی-استخوانی داده می‌شود وپوست بشکل این اسکلت فرم می‌گیرد.دربینی گوشتی با پوست ضخیم بعلت اینکه پوست از نظر جمع شدن و شکل پذیری محدودیت دارد، تغییر شکل وکوچک کردن بینی به‌مقدار زیاد، امکان پذیر نیست و منجر به بدشکلی می‌شود.همچنین ظرافتی به اندازه یک بینی با پوست نازکتررا از یک بینی گوشتی نمی توان توقع داشت. بینی را نمی‌توان به‌ هر شکل دلخواه در آورد، لذا داشن یک الگوی ذهنی ازیک مدل، هنرپیشه یا دوست موجب انتظاراتی می‌شود که ممکن است به واقعیت نپیوندد.بعضی بیماری‌ها از جمله بیماری‌های انعقادی ، قلبی ،دیابت و امراض پوستی باعث محدودیت‌هایی می‌شوند.مصرف داروهای ضد انعقاد، آسپیرین، و داروی پوستی آکوتان در جراحی تداخل جدی دارند.

   عمل رینوپلاستی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود که بستگی به تمایل و تجربه پزشک دارد.در روش بسته در پوست مابین دو سوراخ بینی برشی داده نمی شود در نتیجه طول مدت عمل و تورم بعد از آن کمتر بوده و جوشگاه زخم را نخواهیم داشت. اما میزان دید محدود بوده و انجام بعضی تکنیک ها سخت و گاهی غیرممکن است.در روش باز در ناحیه مذکور برشی به شکل پله یا دبلیو داده می‌شود که باعث دید باز و بسیار عالی روی اسکلت بینی می‌شود لذا احتمال عدم تقارن و ناهماهنگی بعد از عمل کمتر است ولی ورم بینی دیرتر فروکش کرده وطول عمل کمی بیشتر می‌شود. باید متذکر شد که در بعضی موارد مانند جراحی برای بار دوم ونیز عمل روی بینی های کج و نامتقارن استفاده از روش باز بسیار مناسب‌تر است.

   رینو پلاستی با هر یک از این روش‌ها حتی در دست مجرب‌ترین و ماهرترین جراح‌ها می‌تواند حدود 5 ٪ با اشکالات کوچکی در نتیجه همراه شود که ممکن است پس از برطرف شدن تورم و تثبیت وضعیت، نیاز به اصلاح یا اصطلاحاً روتوش داشته باشد.

   این عمل در دست بنده تحت بیهوشی عمومی و به روش باز و بدون گذاشتن تامپون انجام می‌شود .طول مدت عمل بطور متوسط دو ساعت تا دو ساعت و نیم خواهد بود.

   فردی که کاندید عمل رینولاستی است باید انگیزه کافی داشته باشد.تمایلات وسواسی، انگیزش‌های مقطعی ،تن دادن به جراحی بعلت تشویق یا فشار اطرافیان، میل به تغییر برای جبران یک شکست و از این قبیل محرک‌ها،صرف نظر از نتیجه خوب یا بدعمل ،موجب نارضایتی و سرخوردگی فرد می‌شود.یک داوطلب عمل باید از نظر روحی، شغلی و خانوادگی آمادگی برای یک دوره نسبتاً طولانی از مراقبت‌ها را داشته باشد. فروکش کردن تورم بینی هر چند در روزها و هفته های اول سریع تر است ولی بسته به ضخامت پوست و مراقبت فرد،برطرف شدن کامل آن 6ماه تا 2 سال طول می‌کشد. حداقل دو روز استراحت کامل به کم شدن تورم و کبودی کمک می‌کند.

   توصیه می شود تا قبل از خوابیدن تورم، از قضاوت زود هنگام پرهیز نموده،به نظرات غیرحرفه‌ای اطرافیان توجه ننموده و از نگاه موشکافانه و وسواسی به بینی خود برحذر باشید و هر گونه ارزیابی نتیجه را به بعد از بر طرف شدن ورم که فرصت انطباق با بینی و چهره جدید خود را پیدا کرده‌اید، موکول کنید.