کلیات

   قبل از این که تصمیم به انجام یک جراحی زیبایی یا پلاستیک بگیریم می‌بایست با واقعیت‌هایی آشنا شویم.

   توقعات ایده‌آلیستی و کمال‌گرایانه از اعمال زیبایی معمولا موجب ناخرسندی فرد می‌گردد.چهره زیبا حاصل هماهنگی اجزای زیبا و متناسب است. لذا ارزیابی این اجزا به طور مستقل نمی‌تواند برآورد خوبی برای زیبایی صورت یک فرد باشد.

   اصولاً چشم ها مرکز توجه صورت هستند به طوری که در اولین نگاه نباید اجزای دیگر چهره به لحاظ بد شکلی ، بزرگی یا کوچکی به چشم بیایند. برای مثال یک پل بینی بزرگ ، ابرو‌های پایین افتاده، پوست شل و پف کرده پلک‌ها و گونه‌های کوچک و ضعیف می‌تواند جذابیت چشم‌ها و چهره را تحت تاثیر قرار دهد.

   از طرفی عدم تناسب قسمت‌هایی از صورت ممکن است در واقع ناشی از اشکال در قسمت دیگری بوده که خطای دید آن را در معرض توجه قرار می‌دهد. مثلاً فردی که ابرویش دچار افتادگی شده به طور کاذب بر این باور است که پوست پلک بالایی اش شل شده است و یا بزرگی بینی به طور کاذب می‌تواند ناشی از خطای دید در موارد کوچک بودن چانه، ضعیف بودن گونه‌ها و قسمت میانی صورت باشد که چه بسا با اصلاح این اجزا بدون عمل بینی تناسب در صورت برقرار شود.

   نکته دیگر این که اجزای صورت افراد باید متناسب با ابعاد صورت و جثه فرد باشد . یک بینی متناسب در فردی با صورت نسبتاً درشت،در چهره ظریف فردی دیگر، بزرگ و نامتناسب به نظر می‌آید. همچنین باید در نظر داشت که برای تغییر اجزای صورت محدودیت‌هایی وجود دارد. مثلاً امکان این که یک بینی با پوست ضخیم و بزرگ را تبدیل به یک بینی ظریف و کوچک کرد وجود ندارد.

   یکی از موارد مهم که شیوع زیادی دارد نامتقارن بودن دو نیمه صورت است که موجب هم سطح نبودن چشم‌ها و ابروها، کج بنظر رسیدن دهان وحتی انحراف چانه می‌شود.معمولاً چون این عدم تقارن تدریجی ایجاد شده و فرد با تصویر آینه‌ای خود خو کرده است، متوجه آن نیست ولی چون بعد از عمل توجه بیشتری به چهره می شود کشف شده و آن را نتیجه عمل می‌دانند. اما باید دانست که این موارد از قبل وجود داشته ومعمولاً بطور کامل قابل اصلاح نیستند. برای یافتن عدم تقارن می‌توان با واسطه دو آینه عمود بر هم چهره را دید، یا عکس دیجیتال صورت را 180درجه در محور عمودی چرخاند.

   سن، جنس و نوع پوست نیز از عوامل تاثیر گذار هستند. فرمی از بینی که برای یک خانم جوان زیبا است قطعاً برای یک مرد میانسال مناسب نخواهد بود.

   به هرشکل هدف از انجام روش‌های جراحی وغیر جراحی‌های پلاستیک صورت، زیبایی و جوان‌سازی و رسیدن به شرایطی بهتر از قبل از عمل است.هر چند تکنیک جراح بیشترین نقش را در نتیجه عمل دارد ولی رعایت مراقبت‌های لازم توسط بیمار و کیفیت ترمیم نسج، بیماری‌های زمینه‌ای و مصرف بعضی داروها نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.