تزریق چربی

   عموما با بالا رفتن سن چربی و استخوان‌های صورت تحلیل می‌رود و این مسئله موجب می‌شود در صورت خطوطی به وجود آیند که قبلا نبوده یا خیلی کم در معرض دید بوده است.در بعضی افراد به علت ساختار توارثی صورت این نقص شدیدتر بوده و باعث می‌شود فرد پیرتر و شکسته‌تر از سن تقویمی خود به نظر بیاید.نمونه این تغییرات ایجاد یا عمیق‌تر شدن خط خنده،خط اشک (حد‌فاصل گونه و بینی) ، گود شدن زیر چشم‌ها و یا خطوط دو طرف چانه و دهان است که نتیجه ضعف در ناحیه میانی صورت و چانه است.

   در این موارد برخلاف افرادی که دچار شلی پوست و افتادگی آن شده‌اند ضعف زیر ساخت‌های صورت مسئول است و لذا برگرداندن طراوت و جوانی نه با کشیدن پوست یا اصطلاحاً Face Lift بلکه با پر کردن و حجم دادن صورت با فیلرها مثل چربی یا ژل امکان‌پذیر است.

   مزیت چربی بر ژل این است که می توان در حجم های بالا از آن استفاده کرد،ماندگاری طولانی و گاهی همیشگی دارد و ظاهر طبیعی تری به پوست فرد می‌دهد ولی ژل در مواردی استفاده می‌شود که نیاز به ظرافت بیشتر است،بر خلاف تزریق چربی نیاز به اتاق عمل ندارد و نباید از ناحیه دیگری آن را برداشت ضمنا طول انجام کار کوتاه‌تر است.

   اصولا برای گونه‌ها، گودی زیر چشم و حجم دهی صورت، چربی استفاده می‌شود ولی برای لب و خط خنده ژل مناسب‌تر است.

   چربی عموماً از ناحیه شکم، پهلوها یا ران برداشته و پس از آماده سازی در قسمت‌هایی که قبلاً با بیمار هماهنگ شده و مورد نیاز است تزریق می‌شود.تزریق چربی صورت تاثیر شگرفی در جوان سازی چهره دارد.

   میزان تورم و کبودی در تزریق چربی قابل توجه بوده، فروکش کردن کبودی حدود دو هفته و برطرف شدن تورم یک ماه و نیم تا دو ماه طول می‌کشد. استراحت هرچه بیشتر در هفته اول به بهبود سریعتر کمک می‌کند. ممکن است در بعضی موارد نیاز به تزریق مجدد پیدا شود.

   معمولا در ناحیه‌ی دهنده چربی درد خفیفی برای دو تا سه هفته حس می‌شود و لازم است در این مدت از گن استفاده شود.